• Asociatia React a infiintat 10 centre de ingrijire ce vor oferi servicii socio-medicale pentru pacientii cu afectiuni cronice din 6 judete
  • Peste 3000 de pacienti din comunitati izolate vor beneficia de serviciile centrelor pana la finalul anului 2015
  • 40 de persoane vor avea acces la formare profesionala gratuita in vederea angajarii in cadrul centrelor SanoHelp

Bucuresti, 29 iunie 2015 – 10 centre de ingrijire socio-medicala, infiintate de Asociatia React, prin proiectul SanoHelp, in judetele Arad, Brasov, Dambovita, Dolj, Neamt, Sibiu si in Bucuresti, isi vor demara in aceasta vara, activitatea. Dintre acestea, 5 sunt localizate in mediul rural, in localitati in care accesul la serviciile de sanatate este dificil, iar alte 5 centre sunt localizate in mediul urban, in orasele Arad, Piatra Neamt, Sibiu, Targoviste si in Bucuresti.

Centrele infiintate vor fi dotate cu apartura medicala moderna de diagnostic si monitorizare, care include dispozitive de monitorizare a activitatii inimii si a presiunii arteriale, dispozitive de investigare primara a corpului uman, sistem de monitorizare a diabetului si a bolilor cronice. Aparatura va fi conectata la un sistem informatic de transmitere a datelor medicale prin telemedicina.

Prin infiintarea acestor centre socio-medicale, proiectul SanoHelp faciliteza accesul la servicii medicale de baza, in comunitati izolate pentru mai mult de 3000 de pacienti cronici din regiunile Bucuresti Ilfov, Centru, Nord Est, Sud Muntenia, Sud Vest si Vest. Proiectul contribuie, totodata, la dezvoltarea economica a regiunilor, prin crearea unor noi locuri de munca. Astfel, 40 de persoane vor urma un program complex de formare profesionala si de calificare in meseria de mediatori sanitari in vederea angajarii in cadrul centrelor. Programul de pregatire include si consiliere profesionala si psihologica, informare privind piata muncii si evolutia ocupatiilor si cursuri de dezvoltare a competentelor TIC.

Comunitatea locala va fi informata cu privire la serviciile oferite in cadrul centrelor socio-medicale prin intermediul unei ample campanii de comunicare si promovare locala sustinuta de Asociatia React in fiecare regiune de implementare a proiectului.

„Dezvoltarea economiei sociale prin crearea de puncte de asistare medico-sociale”, implementat si comunicat sub denumirea „SanoHelp”, este un proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, Investeste in Oameni!