• Peste 300 de femei din Bucuresti, Pantelimon si Magurele pot deveni independente financiar in 2016, datorita proiectului “Sansa unei vieti mai bune pentru femeile din regiunea Bucuresti-Ilfov”
  • 174 de angajati din mass media si din societatea civila au devenit promotori ai egalitatii de sanse a femeilor pe piata muncii prin participarea la sase sesiuni de instruire

308 femei din Bucuresti, Pantelimon si Magurele s-au calificat gratuit in profesia de ingrijitoare de batrani la domiciliu in cadrul proiectului “Sansa unei vieti mai bune pentru femeile din regiunea Bucuresti-Ilfov”, implementat pe o perioada de 18 luni, de catre Asociatia React.

Proiectul “Sansa unei vieti mai bune pentru femeile din regiunea Bucuresti-Ilfov” a abordat intr-un mod integrat problema lipsei calificarii si a accesului femeilor la locuri de munca. Astfel, Asociatia React a organizat, pe langa cursurile de calificare a femeilor, sase sesiuni de promovare a egalitatii de sanse intre femei si barbati pe piata muncii in randul principalilor actori care pot influenta opinia publica: mass-media si societatea civila.

La sesiunile privind egalitatea de sanse, 31 de operatori mass media si 143 de reprezentanti ai societatii civile au dezbatut teme precum: Femeia intre cariera si gospodarie, Tehnologia- un accelerator al egalitatii de sanse, Chipul discriminarii surprins prin obiectivul lui Mugur Varzariu, Discursul instigator la ura in Romania-cum il recunoastem, Diversitate prin educatie nonformala, Femeia: actor principal in sistemul de servicii sociale si de sanatate.

“Rezultatele acestui proiect vin sa confirme angajamentul asociatiei React de a contribui la dezvoltarea durabila a comunitatilor. Ne propunem in perioada urmatoare sa continuam sprijinirea celor peste 300 cursante si sa promovam capacitatea acestora de a ocupa un loc de munca si de a contribui la imbunatatirea situatiei economice proprii si a comunitatilor din care fac parte”, a declarat Anca Stefan, managerul proiectului.

Proiectul “Sansa unei vieti mai bune pentru femeile din regiunea Bucuresti-Ilfov” este cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 – Investeste in oameni!