• Asociatia React, prin proiectul Anotimpuri la borcan, a infiintat sapte fabrici si patru magazine unde lucreaza persoane vulnerabile
  • Fabricile si magazinele produc conserve naturale din fructe si legume si promoveaza, impreuna cu magazinele, un stil de viata sanatos
  • Proiectul s-a desfasurat in regiunile Bucuresti-Ilfov, Sud Muntenia, Sud Vest Oltenia si Sud Est.

Sapte fabrici si patru magazine au fost infiintate de Asociatia React prin proiectul Anotimpuri la borcan pentru a sustine economia in comunitatile rurale. Acestea au angajat persoane vulnerabile si valorizeaza potentialul resurselor locale.  Fabricile din mediul rural produc conserve naturale marca Anotimpuri la borcan iar magazinele le sustin prin comercializare in marile orase.

Prin proiectul Anotimpuri la borcan, au fost formate profesional 44 de persoane, ca manageri de intreprindere sociala, lucratori in fabricarea conservelor si lucratori comerciali. Din acestea, 38 de persoane cu probleme de integrare pe piata muncii au fost angajate.

In regiunea Sud Est, exista doua fabrici in Surdila-Greci, comuna Surdila-Greci, din judetul Braila: Gospo D’Arte si Bunesco.

Gospo D’Arte a aparut din dorinta de a transforma ingredientele simple in preparate spectaculoase care sa bucure pana si cei mai pretentiosi gurmanzi. Aici sunt produse conserve cu dichis, cu ingrediente combinate in moduri neasteptate.

Bunesco este o fabrica modern amenajata intr-o casa de paianta de prin anii ’33 in care cinci gospodine fac minuni dupa retete traditionale si readuc gustul copilariei pe mesele tuturor pofticiosilor.

In completarea celor doua fabrici, exista si un magazin deschis in Constanta, care pune la dispozitia orasenilor produsele naturale (dulceturi, compoturi, muraturi, sosuri, zacusca) realizate in Surdila-Greci. Magazinul se numeste Bio inBox si se afla pe Bulevardul Tomis nr. 29, aproape de Piata Ovidiu.

Celelalte trei magazine care comercializeaza produse Anotimpuri la borcan se afla in Ploiesti, Bucuresti, Craiova, iar cinci dintre fabrici sunt in Bucuresti, Dambovita, Ploiesti, Dolj si Gorj.

Proiectul Anotimpuri la borcan a fost cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013. Investeste in oameni!