• Joi, 4 decembrie, la Bucuresti, Asociatia React organizeaza o sesiune pe tema egalitatii de sanse in cadrul proiectului SAFIR Bucuresti–Ilfov
  • In cadrul evenimentului se va discuta despre incercarea femeii de a face  fata provocarii de a imbina cariera si viata de familie
  • Acesta este primul eveniment din seria de sase sesiuni despre egalitatea de sanse dintre femei si barbati, organizata pentru angajatii din mass-media si societatea civila, prin proiectul Scoala de antreprenoriat pentru femei cu intiative responsabile Bucuresti – Ilfov

Bucuresti, 2 decembrie 2014 – Joi, 4 decembrie 2014, la Hotel Ramada Majestic, din Bucuresti, Asociatia React organizeaza primul eveniment din seria sesiunilor pe tema egalitatii de sanse dintre femei si barbati. La evenimentul cu tema „Femeia, intre cariera si gospodarie” au fost invitati sa participe reprezentanti ai societatii civile si ai mass-media, in calitate de formatori de opinie si generatori ai schimbarii la nivelul comunitatii.

In deschiderea evenimentului, Andreea Rotaru, Manager comunicare in cadrul Asociatiei React, va prezenta principalele obiective ale proiectului, iar Magda Muscalu, Expert egalitate de sanse, va aborda tema „De ce vorbim despre egalitatea de sanse a femeilor?”.

Invitatul sesiunii, doamna Elena Serban, Dr. Psihoterapeut, le va vorbi participantilor despre femeia implinita, care vrea sa tina pasul cu viata sociala a comunitatii din care face parte, care isi doreste o cariera si care, in acelasi timp, are nevoie sa isi tina si familia aproape. In incercarea ei de a imbina toate aceste dorinte (de a-si cladi o cariera si de a nu-si neglija viata personala), femeia se confrunta cu presiuni, care conduc la fenomene des intâlnite in societatea de azi precum depresie, divort sau potential personal si profesional nevalorificat.

In cadrul evenimentului, reprezentantii Asociatiei React, impreuna cu speakerul si cu participantii vor cauta sa raspunda la intrebari care, din pacate, sunt inca de actualitate: „De ce inca mai sunt considerate femeile „grup vulnerabil” in România?” sau „Ce impact social si economic are presiunea sociala si familiala aplicata zi de zi, femeilor?”.

Sesiunile de egalitate de sanse sunt organizate in cadrul proiectului “Sansa unei vieti mai bune pentru femeile din regiunea Bucuresti- Ilfov”. Proiectul este implementat si comunicat sub denumirea SAFIR – „Scoala de antreprenoriat pentru femei cu initiative responsabile Bucuresti–Ilfov” si este cofinantat din Fondul Social European, prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, Investeste in Oameni!

Pentru informatii suplimentare, sunteti rugati sa o contactati pe Andreea Rotaru, manager comunicare in cadrul Asociatiei React, telefon 0723 212 249, e-mail andreea.rotaru@asociatiareact.ro.