•   In comuna Moroeni, judetul Dambovita, Elena Tarcus va incepe o mica afacere cu produse derivate din legume si fructe
•   Elena a finalizat cursurile gratuite de lucrator in domeniul conservelor din legume si fructe si de antreprenoriat, organizate in comuna Moroeni, de Asociatia React
•   Cursurile urmate de Elena sunt posibile datorita proiectului „Anotimpuri la borcan – regiunea Sud-Muntenia”

Targoviste, 29 iulie 2015 – Comuna Moroeni, din Dambovita, se va imbogati cu o noua antreprenoare de succes: Elena Tarcus. Femeia se numara printre cele 28 de doamne care au absolvit cursurile gratuite organizate de Asociatia React in comuna Moroeni, judetul Dambovita, prin proiectul „Anotimpuri la borcan – regiunea Sud-Muntenia”. In varsta de 42 de ani, Elena vrea sa profite de tot ce a invatat la cursuri si sa-si deschida o mica afacere.

„Chiar am invatat si am aflat multe lucruri. Nu stiam, de exemplu, ca din banane sau din ceapa rosie poti face dulceata. Am invatat si cum sa fac compoturile incat sa nu mai iasa tulburi si sa fie sigure pentru vanzare. La noi, aici, in Moroeni, avem o zona in care se poate face orice. Eu si familia mea avem un solar, o gradina si ma ingrijesc de ele. Acum lucrez doar in gospodarie, nu am serviciu, dar mi-ar placea sa incep ceva al meu, poate o mica afacere cu retete de la mama si cu ce am invatat la curs”, a spus Elena.

Elena, alaturi de alte femei din Moroeni, care au urmat cursurile si au initiative antreprenoriale, beneficiaza de ajutorul Asociatiei React prin infiintarea a trei centre culinare comunitare de procesare a legumelor si a fructelor, in comunele unde locuiesc cele mai multe absolvente interesate sa devina antreprenoare.

„Anotimpuri la borcan – regiunea Sud-Muntenia” se adreseaza femeilor fara un loc de munca, absolvente a minimum opt clase, cu domiciliul in mediul rural din judetele Arges, Prahova, Dambovita, Ialomita, Calarasi, Giurgiu si Teleorman. Persoanele de contact pentru informatii despre proiect sunt: Mariana Dutan (0722 406 778, mariana.dutan@asociatiareact.ro) si Cristina Gheboianu (0732 222 328, cristina.gheboianu@asociatiareact.ro).

“Ocupare si antreprenoriat rural in regiunea Sud Muntenia” este un proiect de dezvoltare pe termen lung a zonelor rurale din regiunea Sud-Muntenia, implementat si comunicat sub denumirea „Anotimpuri la borcan – regiunea Sud-Muntenia”. Acesta este cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, Investeste in oameni!