• Marti, 3 martie, in Bucuresti a avut loc cea de-a treia sesiune pe tema egalitatii de sanse, organizata in cadrul SAFIR Bucuresti–Ilfov
  • Invitat special a fost Mugur Varzariu, fotograf documentarist si activist pentru drepturile omului
  • In cadrul sesiunii s-a dezbatut situatia comunitatilor rome, cu accent pe femeia roma

Bucuresti, 3 martie 2015 – Marti, 3 martie 2015, la Hotelul Howard Johnson, a avut loc cel de-al treilea eveniment din seria de sase sesiuni pe tema egalitatii de sanse dintre femei si barbati, organizate de Asociatia React in Bucuresti. Evenimentul cu tema „Chipul discriminarii surprins prin obiectivul lui Mugur Varzariu” a reunit reprezentanti ai societatii civile si ai mass-media, in calitate de formatori de opinie si generatori ai schimbarii la nivelul comunitatii.

In deschiderea evenimentului, Andreea Rotaru, Manager comunicare in cadrul Asociatiei React, a prezentat principalele directii si obiectivele proiectului, in timp ce Magda Muscalu, Expert egalitate de sanse, a vorbit despre „Discriminarea multipla si egalitatea de sanse a femeilor”.

Invitatul special, Mugur Varzariu, unul dintre cei mai cunoscuti fotografi ai momentului si ambasador World Vision, a vorbit despre viata femeilor din comunitatile dezavantajate din România. Activist convins, Mugur nu se sfieste sa arate, prin fotografii, efectele cele mai grave ale stereotipurilor, cu accent pe femeile din comunitatile rome. „Femeia roma este o luptatoare, este demna si recunoscatoare, puternica, iubitoare de tara, credincioasa”, considera Mugur Varzariu. Din cauza mentalitatilor si a lipsei de educatie, femeia roma accepta un rol inferior barbatului, sta acasa si are grija de copii.

„Romii muncesc precum niste sisifi si ei trebuie sa demonstreze de sute de ori cât sunt de buni in ceea ce fac, mai mult decât un român. Lipsa unei case ii impiedica sa dea o educatie copiilor, sa le faca acte de identitate. Poti schimba modul in care functioneaza lucrurile in politica doar prin atitudine. Ne vine sa credem sau nu, dar romii sunt liberi abia de 158 de ani. Pâna atunci au fost robi. Singurul mod de trai pe care si l-au putut permite dupa aceea a fost de vânzatori ambulanti, iar satul românesc a profitat mult de pe urma lor”, a continuat cunoscutul fotograf.

Nu numai educatia este greu accesibila pentru comunitatile de romi. De teama ca vor fi desconsiderate, pe motiv ca apartin etniei rome, femeile din aceasta categorie prefera, de cele mai multe ori, sa nu apeleze la serviciile unui medic. Asa ajung, atât ele cât si copiii lor, sa dezvolte diferite probleme de sanatate, din cauza ca isi administreaza singure medicamentele sau folosesc tratamente alternative, neautorizate. Dar poate ca cea mai importanta bariera in intelegerea etniei rome, potrivit lui Mugur Varzariu, vine din lipsa de apropiere, de legatura intre comunitati.

Sesiunile de egalitate de sanse sunt organizate in cadrul proiectului “Sansa unei vieti mai bune pentru femeile din din regiunea Bucuresti- Ilfov”. Proiectul este implementat si comunicat sub denumirea SAFIR – „Scoala de antreprenoriat pentru femei cu initiative responsabile Bucuresti–Ilfov” si este cofinantat din Fondul Social European, prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, Investeste in Oameni!