•  In comuna Paulesti, judetul Prahova, Georgeta Nedelcu are planuri de a incepe o afacere cu produse proprii din legume si fructe
•  Georgeta urmeaza cursurile gratuite de lucrator in domeniul conservelor de legume si fructe si de antreprenoriat, organizate in comuna Batrani
•  Cursurile sunt organizate de Asociatia React prin proiectul „Anotimpuri la borcan – regiunea Sud-Muntenia”
Ploiesti, 24 iunie 2015 – Georgeta Nedelcu este una din cele 28 de femei care urmeaza cursurile gratuite organizate de Asociatia React in comuna Batrani, judetul Prahova, prin proiectul „Anotimpuri la borcan – regiunea Sud-Muntenia”. In varsta de 51 de ani, Georgeta face naveta pentru a participa la cursuri. Dorinta ei este sa afle cat mai multe informatii despre procesarea legumelor si fructelor, pentru a-si deschide o afacere.

„Cautam de ceva vreme, pe Internet, informatii despre cursuri la care sa pot invata despre prepararea conservelor si asa am gasit „Anotimpuri la borcan”. Mi-a placut ideea si am hotarat sa ma inscriu pentru ca, in sfarsit, gasisem ce imi doream sa invat. Fac un efort ca sa ajung la ore, pentru ca eu locuiesc in comuna Paulesti si cursurile se tin in comuna Batrani, dar nu-mi pare rau. Deja am aflat multe lucruri care imi sunt de folos. Cel mai mult mi-a placut sa invat care sunt pasii pentru deschiderea afacerii si ce pot sa fac pentru ca lumea sa afle despre dulceturile si conservele mele”, a precizat Georgeta.

In prezent, Georgeta nu lucreaza dar are mare incredere ca in viitor se va putea baza pe venitul provenit din afacerea pe care vrea sa o inceapa. Fire organizata si cu spirit intreprinzator, Georgeta s-a gandit, deja, la un spatiu pentru sediul afacerii si s-a pregatit cu mai multe retete, cum ar fi dulceata de cirese albe cu ghimbir sau dulceata de nuci cu scortisoara. “Imi place sa experimentez retete, sa vad ce gust au daca pun diferite ingrediente. Asa am descoperit ca un pic de ghimbir, pus la dulceata de cirese albe, aduce un gust usor picant, placut”, a mai declarat cursanta.

Georgeta, alaturi de alte femei care au initiative antreprenoriale, se bucura de sprijin pe termen lung din partea Asociatiei React. Trei centre culinare comunitare de procesare a legumelor si fructelor, avizate igienic si sanitar, urmeaza sa fie infiintate in comunele unde locuiesc cele mai multe absolvente interesate sa devina antreprenoare.

„Anotimpuri la borcan – regiunea Sud-Muntenia” se adreseaza femeilor fara un loc de munca, absolvente a minimum opt clase, cu domiciliul in mediul rural din judetele Arges, Prahova, Dambovita, Ialomita, Calarasi, Giurgiu si Teleorman. Persoanele de contact pentru informatii despre proiect sunt: Mariana Dutan (0722 406 778, mariana.dutan@asociatiareact.ro) si Cristina Gheboianu (0732 222 328, cristina.gheboianu@asociatiareact.ro).

“Ocupare si antreprenoriat rural” este un proiect de dezvoltare pe termen lung a zonelor rurale din regiunea Sud-Muntenia, implementat si comunicat sub denumirea „Anotimpuri la borcan – regiunea Sud-Muntenia”. Acesta este cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, Investeste in oameni!