•   Daniela Maria Nitu, din Rosia, judetul Sibiu, va vinde compot si dulceata dupa retetele familiei, preparate pentru consum public, datorita cursurilor Asociatiei React
•  Prin proiectul „Anotimpuri la borcan – regiunea Centru”, mai mult de 350 de femei s-au inscris deja la cursurile gratuite de lucrator in domeniul conservelor din legume si fructe si de antreprenoriat
•  In total, 392 de femei care locuiesc in mediul rural din judetele din centrul tarii vor beneficia de cursurile oferite prin proiect

Sibiu, 29 iulie 2015 – Daniela Maria Nitu este una dintre gospodinele talentate din centrul tarii, ale carei retete de compot si dulceata vor ajunge, in curand, pe mesele romanilor. Daniela participa la cursurile gratuite de calificare in productia conservelor din fructe si legume pentru consum public, cursuri completate de instruirea in folosirea calculatorului si de notiuni de antreprenoriat. Tot programul de formare este posibil datorita Asociatiei React, prin proiectul „Anotimpuri la borcan – regiunea Centru”.

La 47 de ani, dupa ce o viata intreaga s-a ocupat de cresterea celor trei copii, Daniela Maria a decis ca este cazul sa investeasca timp si energie in ceva care se poate transforma intr-o sursa de venit. A trait inconjurata de retetele bunicii si a prins secretele dulceturilor si ale compoturilor. Astfel, cursurile „Anotimpuri la borcan – regiunea Centru” au reprezentat pentru ea o reala oportunitate.

„Cand am inceput cursurile, totul a fost nou pentru mine. Am auzit despre utilajele care se folosesc in fabrici, unde se fac conserve, si mi-a placut. Pe langa asta, am aflat despre o gramada de retete de compoturi pe care nu le mai facusem si pe care acum vreau sa le incerc. Cine stie, daca incep sa ma fac cunoscuta printre apropiati si vecini, incet-incet poate reusesc sa pun pe picioare o mica afacere sau sa imi gasesc de lucru”, a spus Daniela.

Cu ajutorul tehnicilor invatate la cursul de calificare in productia conservelor din fructe si legume, si al retetelor mostenite din familie, Daniela va ȋncepe sa pregateasca produse pentru consum public, sprijinita de Asociatia React.

Pana in prezent, prin „Anotimpuri la borcan – regiunea Centru”, peste 350 femei s-au aratat interesate de cursurile gratuite de lucrator in domeniul conservelor din legume si fructe si de antreprenoriat. Cursurile se adreseaza unui numar total de 392 de femei care locuiesc in mediul rural ȋn regiunea Centru (judetele Alba, Brasov, Mures, Covasna, Harghita, Sibiu). Persoana de contact pentru inscrierea la cursurile „Anotimpuri la borcan – regiunea Centru” este Viorica Toader (mobil: 0732 222 311, e-mail: viorica.toader@asociatiareact.ro).

“Ocupare si antreprenoriat rural in regiunea Centru” este un proiect de dezvoltare pe termen lung a zonelor rurale din regiunea Centru, implementat si comunicat sub denumirea „Anotimpuri la borcan – regiunea Centru”. Acesta este cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, Investeste ȋn oameni!