• Rata de ocupare in randul femeilor din regiunea Centru este cu 12 procente mai mica decat in cazul barbatilor (calculul fiind facut pentru populatia cu varsta de munca) – conform Institutului National de Statistica.
  • Castigurile salariale medii nete ale femeilor sunt cu 11% sub cele ale barbatilor.

Romania este in continuare tributara unor mentalitati traditionale in care femeia detine rolul principal in treburile casnice. Asa cum arata datele INSSE pentru perioada septembrie 2011-septembrie 2012, femeile din grupa de varsta 25-44 de ani aloca de doua ori si jumatate mai mult timp decat barbatii pentru ingrijirea familiei si a gospodariei. Este usor de imaginat ca acest lucru le influenteaza semnificativ avansarea si pregatirea profesionala.

La nivelul anului 2011, numarul mediu de salariati femei era de 257.000 dintr-un total de 463.000 femei cat reprezenta populatia activa feminina. Mai mult, femeile castiga un salariu mediu, net, cu 11% mai mic decat barbatii in centrul tarii.

“Toti acesti indicatori reflecta discrepantele mari care exista pe piata muncii intre femei si barbati si totodata necesitatea unor masuri active in directia echilibrarii raportului de forte. Prin Scoala de Antreprenoriat pentru Femei cu Initiative Responsabile (SAFIR), avem in vizor o multitudine de aspecte ce influenteaza participarea egala a femeilor si a barbatilor pe piata muncii. Pe langa cursurile de formare profesionala gratuite pe care le punem la dispozitia femeilor din Bucuresti-Ilfov, Sud Vest Oltenia si Centru, organizam si 18 sesiuni judetene cu subiecte care sa aduca oamenii mai aproape de intelegerea si aplicarea conceptului de egalitate de sanse a femeilor pe piata muncii.” spune Andreea Rotaru, manager comunicare in cadrul Asociatiei REACT.

In cadrul SAFIR, vor fi organizate seminarii si dezbateri in sase localitati ale Regiunii Centru, inclusiv Sfantu Gheorghe, cu reprezentanti ai societatii civile pe diverse teme ce tin de egalitatea de sanse. Proiectul ofera, totodata, cursuri de formare profesionala si educatie antreprenoriala pentru un numar de 437 de femei din regiunea Centru.

Desfasurat astazi, seminarul de la Sfantu Gheorghe a adus in discutie stereotipurile cu care se confrunta femeile in mediul profesional. In cadrul dezbaterii au fost analizate modul in care aceste lucruri afecteaza statutul personal si profesional al acestora si, implicit, sansele lor pe piata muncii.

Seminarul a fost moderat de Theodora-Eliza Vacarescu, lect. univ. dr. in cadrul Facultatii de Jurnalism si Stiintele Comunicarii, Universitatea Bucuresti.

„Necesitatea prezentei pe agenda publica, in mod real, a egalitatii de sanse intre femei si barbati este imperioasa. In Romania putem vorbi mai degraba despre inegalitate, tratament diferit, discriminare, decat despre egalitate. Avem legi, dar implementarea lor este problematica. In cazul muncii platite, a vietii profesionale si a posibilitatilor de dezvoltare a carierei femeile se lovesc de nenumarate stereotipuri propagate atat in sfera politica si in mediul profesional, cat si in familie, scoala, mass-media. Construirea si legitimarea unor roluri, asteptari, norme si valori de gen care dezavantajeaza femeile si care le plaseaza in pozitii de inferioritate in ierarhia profesionala se traduc in prezenta scazuta a femeilor pe piata muncii, in venituri mai mici decat ale barbatilor si in posturi inferioare fata de acestia, conform cercetarilor.” a declarat lect. univ. dr. Theodora-Eliza Vacarescu in cadrul Facultatii de Jurnalism si Stiintele Comunicarii, Universitatea Bucuresti.

Seminarul de la Sfantu-Gheorghe este al doilea dintr-o serie de 18 evenimente despre egalitatea de sanse dintre femei si barbati, ce vor fi organizate in regiunile Centru, Bucuresti-Ilfov si Sud Vest Oltenia, pana in luna mai 2015.

Numele oficial la proiectului S.A.F.I.R. este Femeia de astazi pentru societatea de maine” si este un proiect cofinantat prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 -2013, Investeste in oameni!