• 140 de femei fara ocupatie, din judetele Dolj si Olt, se pregatesc sa obtina certificatul de lucrator in fabricarea conservelor din fructe si legume
  • Doljul si Oltul sunt in topul judetelor cu cea mai crescuta rata a somajului
  • Prin proiectul Anotimpuri la borcan – regiunea Sud Vest Oltenia”, inca 252 de femei din regiunea Sud Vest Oltenia pot sa urmeze, gratuit, cursuri de antreprenoriat si de certificare in productia de conserve

Craiova, 30 ianuarie 2015 – 140 de femei fara loc de munca, din comunele Silistea Crucii si Dranic, judetul Dolj, si comunele Ganeasa si Tufeni, judetul Olt, urmeaza cursuri gratuite de calificare profesionala in domeniul prepararii de conserve din fructe si legume. In urma formarii profesionale, cursantele vor obtine diplome recunoscute de Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale si de Ministerul Educatiei, lucru care le va permite comercializarea legala a conservelor din fructe si legume si le va creste sansele de incadrare pe piata muncii.

Doljul si Oltul sunt unele dintre judetele cu cele mai mari probleme in ceea ce priveste ocuparea fortei de munca. Potrivit situatiei statistice a somajului, publicata de Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca la sfarsitul lunii decembrie 2014, Doljul si Oltul ocupau locurile 6 si 7 in clasamentul judetelor cu cele mai ridicate niveluri ale ratei somajului, cu un procent de 9,20%, respectiv 8,11%. Aceasta nu este insa o situatie izolata. Cele doua judete se regaseau in acest clasament si in luna decembrie a anului 2013, cu o pondere a somajului de 9,60% in Dolj si 8,01% in Olt, precum si in luna decembrie 2012.

“Prin proiectul Anotimpuri la borcan – regiunea Sud Vest Oltenia ne dorim, in primul rand, sa intervenim in localitatile rurale defavorizate si sa le oferim femeilor o calificare care sa le ajute in obtinerea unui loc de munca. In al doilea rand, vorbim despre valorizarea unor resurse, care se gasesc in mediul rural, unde fiecare gospodarie are gradina proprie de legume, dar si despre valorizarea potentialului femeii de la tara”, a declarat Mihaela Badrea, Manager de proiect in cadrul Asociatiei React.

Cursurile de preparare a conservelor vor fi completate, in cadrul proiectului, prin cursuri de antreprenoriat. Astfel, doamnele vor invata cum sa demareze si sa dezvolte o afacere. In plus, li se vor pune la dispozitie trei bucatarii avizate igienic si sanitar, amenajate in comunitatile lor, si va fi infiintata o retea a femeilor antreprenor din mediul rural. Prin intermediul acestei retele, absolventele cursurilor vor putea sa se asocieze, pentru a reusi sa patrunda in marile lanturi de magazine, si vor primi sustinere in vederea obtinerii unui loc de munca in domeniul pentru care s-au pregatit.

Anotimpuri la borcan – regiunea Sud Vest Oltenia” se adreseaza femeilor fara un loc de munca, absolvente a minimum opt clase si cu domiciliul in mediul rural din judetele Dolj, Olt, Valcea, Mehedinti si Gorj. Persoana de contact pentru inscrierea in proiect este Leonard Sonei (0732 222 305).

“Ocupare si antreprenoriat rural in regiunea Sud Vest Oltenia” este un proiect de dezvoltare pe termen lung a zonelor rurale din regiune, fiind implementat si comunicat sub denumirea “Anotimpuri la borcan – regiunea Sud Vest Oltenia”. Acesta este cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, Investeste in oameni!