Bucuresti – Marti seara, in cadrul celei de-a VIII-a editii a Galei Oameni pentru Oameni, Asociatia REACT a fost distinsa cu „Premiul pentru cea mai buna campanie de voluntariat public”, acordat programului „O sansa pentru viata”. Proiectul a fost remarcat din randul celor nouasprezece finaliste la categoria „voluntariat public” si s-a inscris in „top trei programe cu cele mai multe ore de voluntariat dedicate unei cauze”.„Este o distinctie care ne bucura, ne onoreaza si ne da curajul de a ne continua proiectele ce pot parea uneori nebunesti. Acest premiu il datoram fiecaruia dintre cei peste 87.000 de donatori de sange pentru gestul lor generos. Pentru ca, efortul fiecaruia dintre ei, a facut diferenta dintre viata si moarte in existenta a cel putin unui om”, a spus Dr. Anca Stefan, Presedinte Asociatia REACT.

„O sansa pentru viata” este cel mai amplu program national de donare de sange, derulat de Asociatia REACT si Vodafone Romania, in 15 orase din tara. Programul a urmarit cresterea numarului de donatori la nivel national prin informarea publicului despre nevoia de sange din spitale si prin organizarea de puncte mobile de recoltare sangvina la nivelul intregii tari.

In doi ani, „O sansa pentru viata” a atras 87.590 de donatori  de la care s-au recoltat mai mult de 39.000 de litri de sange. Peste 120.000 de vieti au fost salvate.

Mai multe informatii despre aceasta campanie sunt disponibile pe site-ul www.pentruviata.org

Asociatia REACT este o organizatie neguvernamentala, orientata catre proiecte sociale si pentru tineri in special. Prin programele pe care le desfasoara, organizatia vizeaza trei domenii: sanatate publica, educatie si mediu. Asociatia are la baza studenti si absolventi in medicina, jurnalism, informatica, filozofie, care cred si actioneaza in sensul dezvoltarii spiritului societatii civile.

Gala Oameni pentru Oameni este una dintre cele mai importante si prestigioase competitii din zona proiectelor dedicate comunitatii. Organizata de Asociatia pentru Relatii Comunitare si Camera Americana de Comert din Romania, competitia prezinta principalele directii in investitii in comunitate, strategii de corporate community involvement si de atragere de fonduri, alaturi de modalitati de masurare a impactului investitiilor derulate in afara granitelor tarii. In ultimii ani de activitate, in cadrul Galei Oameni pentru Oameni au fost prezentate peste 600 de proiecte.

Descarca document word Programul „O sansa pentru viata”, organizat de Asociatia React si Vodafone Romania, a castigat premiul „cea mai buna campanie de voluntariat public”