• 28 de cursante ale proiectului „Anotimpuri la borcan – regiunea Sud-Muntenia” au organizat de Dragobete un targ cu produse culinare proprii
  • Evenimentul a fost primul pas facut de femei in directia independentei financiare, ca urmare a absolvirii cursurilor de lucrator in domeniul conservelor din fructe si legume
  • Cursurile gratuite urmate de cele 28 de femei sunt disponibile unui numar de 392 de femei din mediul rural, regiunea Sud-Muntenia

Bucuresti, 25 februarie 2015 – Marti, 24 februarie, a fost zi de sarbatoare in comuna Gogosari, din judetul Giurgiu. 28 de femei au prezentat publicului produsele culinare pregatite chiar de ele in ziua in care au finalizat cursurile de calificare ca lucrator in domeniul conservelor din fructe si legume si de antreprenoriat. Cursurilor sunt organizate de Asociatia React in cadrul proiectului „Anotimpuri la borcan – regiunea Sud-Muntenia”. Pana in acest moment, la cursuri s-au inscris 192 de femei si mai sunt disponibile inca 200 locuri.

Targul organizat marti a fost primul pas realizat de cursante pentru obtinerea independentei financiare. Scopul calificarii ca lucrator in pregatirea conservelor este acela de a oferi absolventelor oportunitatea de a se angaja sau de a comercializa legal, pe cont propriu, produsele realizate de ele. Certificatele obtinute dupa absolvire sunt recunoscute de Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale si de Ministerul Educatiei. In plus, Asociatia React asigura si spatiul necesar pentru pregatirea conservelor in conditii de siguranta, prin infiintarea si dotarea corespunzatoare a trei bucatarii comunitare avizate igienico-sanitar, chiar in comunitatile de care apartin cursantele.

Initiativa organizarii targului de la Gogosari a apartinut cursantelor, care si-au dorit sa prezinte conservele pregatite in baza informatiilor primite la cursuri. Evenimentul a fost prima ocazie ca doamnele sa se foloseasca si de cunostintele de antreprenoriat invatate, intrucat  prezentarea si promovarea  produselor a fost realizata chiar de ele. Participantele s-au prezentat la targ echipate corespunzator regulilor de igiena din domeniul alimentar, cu sorturi si bonete. Gama de produse prezentate a fost variata, incepand cu obisnuitele conserve de zacusca, muraturi si compoturi, pana la cele mai putin obisnuite, precum dulceata de gogonele sau de pere cu smochine.

„Anotimpuri la borcan – regiunea Sud-Muntenia” se adreseaza femeilor fara un loc de munca, absolvente a minimum opt clase, cu domiciliul in mediul rural din județele Arges, Prahova, Dambovita, Ialomita, Calarasi, Giurgiu si Teleorman. Pana in acest moment, la cursurile organizate de Asociatia React, s-au inscris 192 de femei, procesul de inscriere continuand pana la ocuparea celor 392 de locuri. Persoanele de contact pentru inscrierea in proiect sunt Mariana Dutan (0722 406 778) si Cristina Gheboianu (0732 222 328), cristina.gheboianu@asociatiareact.ro.

“Ocupare si antreprenoriat rural” este un proiect de dezvoltare pe termen lung a zonelor rurale din regiunea Sud-Muntenia, implementat si comunicat sub denumirea „Anotimpuri la borcan – regiunea Sud-Muntenia”. Acesta este cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, Investeste ȋn oameni!