• 103 femei din Sud-Vestul Olteniei s-au calificat in meseria de ingrijitor la domiciliu, prin proiectul SAFIR SV Oltenia
  • Proiectul acorda sprijin femeilor lipsite de oportunitati profesionale si promoveaza sansele egale pe piata muncii
  • Prin SAFIR SV Oltenia va fi creata o retea online a profesionistelor in domeniul ingrijirii la domiciliu

Craiova, 28 aprilie 2015 – Proiectul “Scoala de antreprenoriat pentru femei cu initiative responsabile” (S.A.F.I.R) SV Oltenia, implementat de Asociatia React, sustine 280 de femei sa obtina o calificare profesionala, intr-o meserie tot mai cautata – aceea de ingrijitoare la domiciliu.

La 10 luni de la lansarea proiectului, 103 femei au obtinut deja certificatul de  ingrijitoare la domiciliu, recunoscut de Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstince si de Ministerul Educatiei Nationale.

Prin SAFIR SV Oltenia, Asociatia React isi propune nu numai formarea profesionala a femeilor inscrise in proiect, dar si familiarizarea lor cu drepturile si sansele pe piata muncii. Mai mult, pregatirea ca ingrijitoare la domiciliu este completata de cursuri care invata doamnele sa lucreze pe calculator, sa opereze in Word, Excel si sa navigheze pe internet. La finalul programului de formare, o parte dintre cursantele interesate sa initieze o afacere vor participa la cursuri de antreprenoriat.

Pentru a sustine demersurile absolventelor care doresc sa isi deschida afaceri sau sa se angajeze, Asociatia React va dezvolta o retea online a profesionistelor in domeniul ingrjirii la domiciliu. Scopul retelei este acela de a sprijini atat femeile, pentru a gasi un angajator sau clienti, cat si varstnicii sau famiile acestora – care vor putea identifica mult mai usor ingrijitoarea potrivita. Platforma inlesneste relatia dintre cererea si oferta din domeniul ingrijirilor la domiciliu, iar fiecare utilizator va putea sa-si creeze, cu usurinta, un profil virtual care va include informatii referitoare la serviciile oferite sau solicitate, preferinte personale si alte detalii relevante. In functie de aceste date, programul va genera automat recomandari de potentiali angajatori sau clienti si potentiale ingrijitoare.

La cursurile gratuite SAFIR pot participa femeile cu domiciliul stabil intr-unul dintre orasele regiunii Sud Vest Oltenia, care au minimum 8 clase si sunt in cautarea unei oportunitati profesionale. Pentru inscriere, va rugam sa luati legatura cu Leonard Sonei: leonard.sonei@asociatiareact.ro, telefon: 0732.222.305.

Reteaua profesionala in domeniul ingrijirii la domiciliu este creata si dezvoltata in cadrul proiectului “Sansa unei vieti mai bune pentru femeile din regiunea Sud Vest Oltenia”. Acest proiect este implementat si comunicat sub denumirea “Scoala de antreprenoriat pentru femei cu initiative responsabile” (S.A.F.I.R.) SV Oltenia si este cofinantat din Fondul Social European, prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, Investeste in Oameni!

Pentru informatii suplimentare, va rugam sa o contactati pe Ruxandra Palade, expert comunicare – Asociatia React, telefon 0732.714.849, e-mail ruxandra.palade@asociatiareact.ro.